KORONAVIRUS ON-LINE: Aktuální data (EDIT: 22. 3. 2020)

V České republice je aktuálně 1 120 nakažených osob koronavirem (SARS-CoV-2). Celkem bylo testováno 15 584 lidí, 6 lidí se vyléčilo.

Jak se teď chovat? Buďte doma

Vláda rozhodla s účinností od 16. března 2020 od 0.00 do 24. března 2020 do 6.00 o zákazu volného pohybu osob na území České republiky s výjimkou cest do zaměstnání, do zdravotnických zařízení, za rodinou a dalších nezbytných cest.

Teď je to skutečně na každém z nás, aby se choval zodpovědně. Nezodpovědné chování může způsobit nekontrolovatelné šíření, které by mohlo skončit tragickým scénářem jako například v Itálii, kde denně umírá velké množství lidí!

Povinnost nosit roušky

Noste roušky, respirátory, a pokud jimi nedisponujete, vyrobte si roušku alespoň v domácích podmínkách. Popřípadě použijte šálu, šátek, cokoliv.

Zákeřnost koronaviru je především v tom, že pro určitou skupinu lidí se může jednat o velmi závažné onemocnění (může skončit smrtí), u většiny populace má slabý průběh, tudíž už dnes mezi námi zřejmě chodí i několik stovek jedinců, kteří jsou nositeli viru, aniž by o tom věděli. Pokud by tito lidé nosili roušku, pak by to jejich okolí ochránilo před šířením viru. Nošení roušek má smysl i z preventivních důvodů. Zdravé lidi sice obyčejné roušky neochrání (k tomu je potřeba respirátor třídy FFP3), ale mohou alespoň zastavit jemné kapénky ze slin, pomocí nichž se vir šíří. Pokud začne roušku nosit větší část populace, šíření viru se tím významně sníží.

Neopouštějte své domovy, pokud se nejedná o výjimky. Striktně a důsledně dodržujte zvýšená hygienická opatření. Buďte opatrní a ohleduplní! Jedině tak lze účinně zabránit dalšímu šíření. Více informací z tiskové konference vlády v následujícím videu.

V České republice byl vyhlášen nouzový stav a vláda přijala krizová opatření

Vláda omezila od 16. 3. 2020 do 24. 3. 2020 volný pohyb, což znamená, že lidé musí zůstat doma až na výjimky typu:

  1. cesta do zaměstnání nebo nezbytná cesta za rodinou a blízkými osobami
  2. cesta na nákup potravin, léků, kosmetiky a jiných zdravotních pomůcek
  3. neodkladné záležitosti (návštěva lékaře nebo vyřízení nezbytné úřední záležitosti)
  4. účast na pohřbu
  5. omezení se nevztahuje na veřejnou hromadnou dopravu, služby pro obyvatele jako například zásobování, rozvážkovou službu nebo veterinární péči

Nezodpovědné chování může zabíjet

Na tiskové konferenci odpověděl pan Hamáček na dotaz, jaká lidem hrozí sankce za porušení omezení volného pohybu následovně: „Hrozí jim, že někoho nakazí, ten umře a jim to bude celý život líto.”

Pan Hamáček vyzval Čechy, ať přemýšlejí hlavou a nesnaží se omezení jakkoli obejít, jinak to v ČR může dopadnout jako v Itálii, která se stala nejpostiženějším státem Evropské unie. Premiér Babiš dodal, že šíření koronaviru je kvalifikováno jako trestný čin.

Důležité linky, kam se můžete obrátit

Nová informační linka v souvislosti s koronavirem: 1212

V případě vážných zdravotních problémů či ohrožení života volejte linky 155 a 112.

(Visited 1 times, 1 visits today)