VOLKSWAGEN XL1: Jeden litr stačí, drahoušku.

Ano, zrak Vás neklame. VW tvrdí, že jeho model XL1 si dokáže vystačit s méně než jedním litrem paliva na sto ujetých kilometrů.

Volkswagen-XL1_Concept_2011_1600x1200_wallpaper_03

K pohonu vozu (dá-li se to nazvat vozem) slouží vznětový dvouválec o objemu 800 kubických cm ve spojení s elektromotorem. Výkon malého turbodieselu je 35 kW (48 k) a 120 N.m., elektromotor dodá dalších 20 kW (27 k) a 140 N.m.. Ke snížení spotřeby má dopomoci automatická, sedmistupňová převodovka DSG.

Součinitel odporu vzduch Cx se podařilo snížit na rekordní hodnotu 0,189. Mezi vozy současné produkce se jedná téměř o poloviční hodnotu. A právě aerodynamika je pro snížení spotřeby klíčová. Kvůli co nejmenšímu součiniteli odporu vzduchu byla odebrána vnější zpětná zrcátka, byla nahrazena minikamerami.

Výška vozu je pouhých 1 153 mm a hmotnost 795 kilogramů. Je vhodné zmínit, že i při takto nízké hmotnosti je bezpečnost na velmi vysoké úrovni a splňuje nejnáročnější bezpečnostní kritéria. Zázračného snížení hmotnosti je dosaženo díky použití nových materiálů, uhlíkovými vlákny vyztužených polymerů (carbon-fiber reinforced polymer – CFRP).

Spotřeba je dle oficiálních materiálů 0,9 l/100 km a emise CO2 21 gramů na ujetý kilometr.

Zrychlení z 0 na 100 km/h je velice slušných 12,7 sekundy a maximální rychlost je elektronicky omezena na 160 km/h.

Z technických specifikací vozu je zřejmé, kolik museli konstruktéři a návrháři udělat aerodynamice a úsporám ústupků, přesto XL1 vypadá velice zajímavě a designéři odvedli skvělou práci.

VW zatím počítá pouze s malosériovou výrobou 50-ti kusů, nebrání se však, v případě zájmu, automobilů vyrobit více.

Výroba XL1 bude probíhat zcela ručně v Osnabrücku, v bývalé továrně Karmann.

Předpokládaná cena za tohoto „šetřílka“ je přibližně 1,5 milionu korun. Žádná levná sranda.

VOLKSWAGEN XL1

Vážení čtenáři BIGMIXU, závěrem bych Vám chtěl poděkovat za pozornost věnovanou čtení mého článku. Pokud se Vám článek líbí, určitě nezapomeňte dát like, případně přidat komentář, článek sdílet a potvrdit odběr pravidelných příspěvků. Auta jsou mojí velikou vášní, kterou mohu díky BIGMIXU sdílet i s vámi.

TR

(Visited 1 times, 1 visits today)